Blindspot

Promote Your Page Too
Blog > Komentarze do wpisu

Boston na jedynkach

Właśnie przejrzałam pierwsze strony chyba prawie wszystkich gazet na świecie. To chyba już zboczenie zawodowe, którego raczej się nie wyzbędę. Zawsze interesowało mnie kto jaką decyzję podejmie co do wyboru zdjęcia w warunkach kiedy każda redakcja dysponuje tą samą pulą zdjęć. No prawie tą samą.

Zaczynam od Gazety Wyborczej. Zdjęcie - chłodny dokument. Meta biegu tuż po wybuchach. Tak to wyglądało. Fotografia nie wali po oczach, tak jak inne krwawe kadry. Jego siłą jest absurdalność całego wydarzenia. Meta, która kojarzy się z radością i sukcesem i jest symbolem każdej morderczej walki, tutaj jest obrazem destrukcji i chaosu. To zdjęcie opublikowało sporo gazet. W niektórych z nich niestety jest znacznie ucięta górna cześć, i trudno sobie wyobrazić już, że to coś było przed chwilą metą.

zj

 

Rzeczpospolita pokazała na pierwszej stronie uczestniczkę biegu, która z płaczem oddala się od miejsca tragedii. Dla mnie całkiem dobry wybór, ale brakuje mi tu czegoś. Zdjęcie jest mocne i delikatne zarazem. Na pewno jest to "bezpieczny" wybór jeśli chodzi o gusta niektórych czytelników wrażliwych na drastyczne obrazy.

New York Times i wiele innych gazet, które opublikowały to zdjęcie, dokonał moim zdaniem najlepszego wyboru ze zdjęć dostępnych na serwisach agencyjnych. Warto przeczytać wywiad z autorem tego zdjęcia Johnem Tlumackim, fotografem Boston Globe. Inne jego zdjęcia ( poniżej) są również na czołówkach gazet na świecie. 

 To zdjęcie najczęściej publikowała prasa na świecie. Jest bardzo efektowne i mocne graficznie. Jest jak scena z filmu. Autor, John Tlumacki mówi, że zrobił je dosłownie sekundę po wybuchu. Policjanci jeszcze nie wiedzą co się stało. 

 

To zdjęcie zrobił również Tlumacki. Jest bardzo drastyczne. Mimo tego wiele gazet zdecydowało się na umieszczenie go na pierwszej stronie.

Brazylijska Gazeta Folha De S.Paulo wybrała dwa znoszące się swoją siłą kadry. Obydwa są niezmiernie poruszające i drastyczne. Druga mniejsza fotografia dosłownie ściska gardło.

Bardzo podoba mi się rozwiązanie graficzne tej brazylijskiej gazety. Na początku pomyślałam, że to trochę za duża ingerencja grafików w ukazanie tego wydarzenia, jednak zmieniłam zdanie, gdy zobaczyłam, że w rzeczywistości to jest przerobiony plakat maratonu. Zamiast kolażu zdjęć biegnących maratończyków mamy tu zbiór wszystkich możliwych zdjęć pokazujących wczorajsze wydarzenie.

 

I na koniec moim zdaniem najlepsze zdjęcie. Prawdopodobnie nie było go w serwisach agencyjnych, bo opublikowała je tylko gazeta Boston Herald. Zostało zrobione pewnie przez obserwatora maratonu. Jest najbardziej bliskie momentu wybuchu, najbardziej newsowe, a flagi różnych krajów ( w tym polskiej) sprawiają, że można je odczytywać również na głębszym poziomie. Może nie koniecznie smoleńskim.

update

A to, nie żaden mem, a prawdziwa okładka Sports Illustrated. 

thx Ewa Meissner

źródło: Newseum

wtorek, 16 kwietnia 2013, blindspot

Polecane wpisy

  • Jak płonie tęcza w Photoshopie?

    To zdjęcie zna już chyba każdy internauta. Nie ma co się dziwić. Jest naprawdę dobre. Jednak mam z nim jeden problem. Jego autor Marcin Wziontek przesadził, i

  • Kup odbitkę na Amazonie!

    Rynek fotografii kolekcjonerskiej staje się coraz bardziej demokratyczny. Na Amazonie można kupić odbitkę już za 30 USD. Najdroższą za 120 tys. $ . ( Oferowane

  • Dzieci wojny

    W sumie nic dziwnego. Ja z rodzeństwem bawiłam się w strajk. 12 sierpnia 2013. Syryjskie dzieci bawią się w pogrzeb. Fot. REUTERS/Nour Fourat 8 sierpnia

Komentarze
kurek.bartosz.1988
2013/12/19 14:54:33
Wszystkie prasy przedstawiły prawidłowo zamach w bostonie,pokazały dramaturgie i tragiczny los sportowców.Nasz "rzeczpospolita" ujęła to,według mnie w za delikatny sposób,nie pokazując rozmachu tej tragedi
-
jadzia65dx
2013/12/20 13:54:50
Zgadzam sie z Tobą Bartoszu,nasza"rzeczpospolita" trochę za łagodnie przedstawiła tragedię która wydarzyła sie w bostonie.
-
kokec-wojtek
2014/01/09 13:06:34
Wielka tragedia,a nasza polska gazeta wcale nie pokazała tego tragizmu poprzez dodanie tak łagodnego zdjecia.
-
gry-logiczne
2014/09/16 18:13:05
Większość mediów w Polsce wykupionych jest przez zagraniczne firmy więc nie ma co się spodziewać obiektywizmu. Pokazują to co chcą pokazać i tyle.
-
malineka
2014/11/25 12:47:09
Gazety pokazują to co im narzucają. Tragedia a u nas tak cicho.
-
85maciej
2014/12/10 21:54:13
Boston to piękne miasto, po części można by uznać je za bardzo europejskie. To straszne co stało się podczas maratonu i jednocześnie głęboko uświadamiające, że we współczesnym świecie trudno czuć się bezpiecznym. Kiedy to się stało było mi bardzo żal, że w tym pięknym mieście w którym sam byłem za czasów studenckich, wydarzyła się taka tragedia.
-
piotr3600
2015/05/19 13:59:39
Witam nie rozumiem was, czemu się tak dziwicie. Czy nie rozumiecie, że w naszym kraju gazety po prostu kłamią. Tak mają z góry narzucone co mogą pisać, a czego nie pewnie, dlatego tak pisały i w tak łagodnym stylu. Ja osobiście nie czytam gazet i jak najmniej oglądam telewizję, żeby nie dać się ogłupić.
-
franekszostak
2015/05/26 10:50:13
Niestety zamachy będą się zdarzać co raz częściej. Czy to w Bostonie, Londynie a może kiedyś i w Warszawie - odpukać. Świat zmierza w złym kierunku...
-
kantornline
2016/10/05 15:20:14
No i zdarzają się nadal, ale najgorszy jest ten stan CISZY, oczekiwanie na ten wybuch...
-
krisskala
2017/01/05 14:32:29
Szkoda że blog nie funkcjonuje bo bardzo dobre fotki reportereskie