Blindspot

Promote Your Page Too
Kategorie: Wszystkie | newsy
RSS
sobota, 07 lipca 2012

W związku z wątpliwościami czytelników mojego blogu, czy na pewno mam prawo zamieszczać na nim zdjęcia fotografów, bez ich zgody. Otóż mam. Prawo tłumaczy to tak:

Na tej stronie mogą znajdować się zdjęcia na których użycie nie ma zgody autora/źródła. Fotografie te sa publikowane w charakterze cytatu w celu lepszego zrozumienia problemów związanych z fotografia. Art. 29 ust 1 ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm] pozwala na tzw. "dozwolony użytek" zdjęć, z załączeniem informacji o autorze i źródle z którego pochodzą dla celów wyjaśnienia i analizy krytycznej. Osoby zainteresowane użyciem znajdujących się na tej stronie fotografii w celach innych niż przewiduje prawo "dozwolonego użytku’" musza uzyskać zgodę autora lub źródła z którego pochodzą.

00:04, blindspot
Link Komentarze (7) »
piątek, 29 czerwca 2012

Trudno by było inaczej, jeśli robią to również funkcjonariusze państwowi. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zamieścił na Twitterze zdjęcie, którego sam nie zrobił. Jego autorem jest Piotr Bławicki z agencji East News. Zdjęcie nie zostało podpisane, co  stanowi naruszenie osobistych praw autorskich fotografa. 

Z zasady, na serwisy społecznościowe nie można wrzucać zdjęć, które do nas nie należą, gdyż robiąc to udzielamy serwisowi licencji, której faktycznie nie mamy. Jest to niezgodne z prawem.

Powalczmy razem o dobre standardy. Jeśli macie nie swoje zdjęcie na swoim profilu FB lub Twitter wyrzućcie je. Jeśli nie macie na to ochoty, to chociaż je podpiszcie. 

źródło: https://twitter.com/sikorskiradek/status/218649292737490944/photo/1

Fot. Piotr Bławicki/East News

21:47, blindspot
Link Komentarze (19) »
czwartek, 28 czerwca 2012

Frankfurter Allgemeine Zeitung publikuje dziś na pierwszej stronie zdjęcie, a właściwie pół zdjęcia najbardziej wystylizowanego trenera Euro( tytuł Der Bauch der Nation znaczy brzuch narodu).Trener reprezentacji Niemiec Joachim Loew, w swojej świetnie dopasowanej koszuli i rękach w kieszeni jest tak charakterystyczny, że nie sposób go nie rozpoznać, nawet na tak skadrowanym zdjęciu. No i ten zegarek. Zawsze go nosi, nawet podczas treningu z piłkarzami. Ciekawe jaka to marka.

Gratuluję grafikowi/fotoedytorowi za odważne cięcie. Wyszło bardzo oryginalnie. Pozazdrościć.

 

 

źródło. newseum.org

A to oryginał. Zdjęcie zostało zrobione podczas meczu Niemiec z Danią we Lwowie. 

 

Fot. Thomas Eisenhuth/dpa/PAP

16:46, blindspot
Link Dodaj komentarz »

Wczorajszy mecz można podsumować tymi dwoma zdjęciami:

Madryt

AP Photo/Andres Kudacki

Lizbona

AP Photo/Francisco Seco

14:17, blindspot
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 czerwca 2012

Te dwa zdjęcia pojawiły się dziś na serwisie Agencji Gazeta w bezpośrednim sąsiedztwie. Przez przypadek. Są do siebie uderzająco podobne, jednak to dwa różne tematy. Pierwsze przedstawia związkowców podczas walnego zebrania delegatów regionu świętokrzyskiego NSZZ Solidarność w Cedzynie pod Kielcami. Drugie pokazuje statystów na planie filmu "Wałęsa" w Gdańsku. Dwa różne tematy, o czymś zupełnie innym, jednak mają ze sobą tak dużo wspólnego. Zrobione zostały w odstępie 30 minut.

Fot. Jarosław Kubalski/Agencja Gazeta

Fot. Rafał Malko/Agencja Gazeta

18:12, blindspot
Link Dodaj komentarz »

Widziałam już dużo absurdalnych zdjęć z Korei Północnej, ale czegoś takiego jeszcz nie.

Orkiestra wojskowa przygrywa wieśniakom pracującym na polu tuż przy granicy z Chinami. Zdjęcie zostało zrobione z chińskiego miasta Dandong.

Fot. AP

12:52, blindspot
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 25 czerwca 2012

Podczas meczu Anglia-Włochy przynajmniej 8 fotografów sfotografowało prawie dokładnie ten sam moment walki o piłkę Wayne'a Rooneya i Ignazio Abate. Zdjęcia różni miejsce, w którym stał fotograf i ułamek sekundy, w którym zostały zrobione. Może ktoś chciałby uporządkować ich kolejność? 

 

Fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/EAST NEWS

 

Fot. Sampics/Corbis

 

Fot. GEORGI LICOVSKI/EPA/PAP

 

Fot. Imago Sportfotodienst/FORUM

 

Fot. Vadim Ghirda/AP 

 

Fot. Action Images / Lee Smith/FORUM

 

Fot. TONY GENTILE/REUTERS

 

Fot. DARREN STAPLES/REUTERS

23:55, blindspot
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 czerwca 2012

Dziś w pracy dzień spokojny.  Mecz w Doniecku, więc nasza produkcja foto na razie wstrzymana. Z nudy i wkurzenia postanowiłam pobawić się w facebookowego policjanta. Konkretnie chodzi o zdjęcie Petera Andrewsa z agencji Reuters, który wczoraj podczas meczu Niemcy-Grecja strzelił niesamowitą fotę, a nawet kilka. Zdjęcie krąży po Facebooku jak oszalałe, jednak prawie nigdzie nie jest podpisane nazwiskiem autora. Żenujące jest to, że redaktorzy i dziennikarze mają autorów zdjęć w tak niskim poważaniu, że wolą podpisać zdjęcie Fot. screen z Facebooka, niż zajrzeć do serwisu agencyjnego i sprawdzić pochodzenie zdjęcia.

 

To zdjęcie mogłabym podpisać Screen z NaTemat . Żeby nikt się nie przyczepiał, dodatkowo podlinkowałam do źródła. I tak łańcuszek screenów może się wydłużać, aż zdjęcie się tak rozpikseluje, że się do niczego nie będzie nadawać.


Zaznaczę również, że tego rodzaju zła praktyka jest obecna zarówno na facebookowych stronach typu bebzol (200 tys. likeów), jak i  na fanpageach poważnych tytułów.

Dziś także zwróciłam, ze skutkiem, uwagę popularnej i bardzo lubianej przeze mnie stronie facebookowej Tkliwi Nihiliści opanowują pozycję dystansu ( 56 tys likeów). Jej autorzy publikują na niej perełki fotografii światowej, tylko niestety nie podpisują zdjęć. Moja uwaga została uwzględniona i zdjęcie Jamesa Deana zostało dziś opatrzone już nazwiskiem fotografa Dennisa Stocka. Mam nadzieję, że tak już będzie zawsze.

Bardzo ciekawi mnie jak wygląda sprawa publikacji zdjęć na profilach Facebookowych od strony prawnej. Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dorzucę jeszcze tylko na koniec zdjęcie Andrewsa, które pokazuje, że Tusk po bramce dla Niemców zachował się dosyć dyplomatycznie, a nie niestosownie jak się pisze tu i ówdzie. Tuż po tym jak kanclerz Merkel osiadła, premier zaczął bić brawo. Może trochę bez entuzjazmu, ale zawsze to coś. Z kolei Wałęsa ewidentnie mruczy tu coś w stylu: no żesz...!

 

Fot. Peter Andrews/REUTERS

update. Zdjęcie na pierwszej stronie NYT zrobił Piotr Andrews. Właśnie z nim rozmawiałam na czacie i powiedział mi skromnie, że jego zadanie nie było trudne - 100 proc. Merkel. Żałował tylko, że przez to nie mógł oglądać meczu.

źródło: Newseum.org

19:41, blindspot
Link Komentarze (5) »
sobota, 16 czerwca 2012

W historii World Press Photo tylko raz zwyciężyło zdjęcie z meczu piłki nożnej. Zdjęcie roku WPP 1958 r. zrobił czeski fotograf Stanislav Tereba

Zdjęcie pokazuje mecz Sparta Praha i Červená 
Hvězda Bratislava. Jego bohaterem jest bramkarz Sparty Miroslav Čtvrtníček. Teraba, ur. 1938 r. był fotografem prasowym dziennika Večerní Praha w latach 1960-1990.  Często fotografował sport. Bardzo ciekawie.

 

Zdjęcia: Stanislav Tereba

W całej historii konkursu WPP zdjęcie sportowe wygrało tylko 2 razy. 1958 wspomniany Tereba i w 1955 r.  kiedy konkurs odbył się po raz pierwszy. Wtedy wygrało zdjęcie z zawodów motocyklowych zrobione przez Duńczyka Mogensa von Haven.

18:07, blindspot
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 marca 2012

W mieście Leon w Meksyku, na billboardach niedaleko lotniska producent zegarków Nivada wita papieża. Wokół płonie trawa. Benedykt XVI rozpoczyna dziś wizytę w Meksyku.

 

Fot. Dario Lopez-Mills/AP

17:04, blindspot
Link Komentarze (5) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31