Blindspot

Promote Your Page Too
Kategorie: Wszystkie | newsy
RSS
środa, 22 lutego 2012

Francuski fotograf, Remi Ochlik i amerykańska dziennikarka Mary Colvin zginęli w ostrzeliwanym przez syryjską armię mieście Hims. Wraz z innymi dziennikarzami i syryjskimi opozycjonistami schronili się w domu podczas oblężenia dzielnicy Hims, Baba Amro. Gdy w budynek trafiła rakieta, próbowali z niego uciec. Wtedy trafił ich kolejny pocisk.

Remi Ochlik był słynnym francuskim fotoreporterem. W tegorocznym konkursie World Press Photo zdobył I nagrodę w kategorii Wydarzenia za fotoreportaż z wojny w Libii. Był w centrum walk. Szedł krok w krok za rewolucjonistami nawet w najbardziej niebezpiecznych momentach. Sfotografował ciało martwego Kaddafiego. Zakrwawione zwłoki leżące na materacu na fotografii Ochlika nie epatują okroponością. Nie przypominają makabrycznych fotografii publikowanych w tabloidach na całym świecie. Ochlik sfotografował martwego przywódcę Libii w sposób o wiele bardziej godny.

Fot. Remi Ochlik/IP3 Press

Inna fotografia z nagrodzonego fotoreportażu do złudzenia przypomina słynne zdjęcie Eddiego Adamsa przedstawiające egzekucję żołnierza Wietkongu podczas wojny w Wietnamie. Na zdjęciu Ochlika libijscy rewolucjoniści właśnie pojmali najemnika Kaddafiego.

Fot. Remi Ochlik/IP3 Press

Fot. Eddie Adams/AP

Remi Ochlik urodził się w 1983 r. w Paryżu. Studiował fotografię w szkole Icart Photo. Pracował dla agencji fotograficznej Wostok. Jako 20 latek wyjechał na Haiti by sfotografować zamieszki zwiazane z upadkiem prezydenta he Jean-Bertranda Aristida. To było jego pierwsze doświadczenie związane z konfliktem zbrojnym. Materiał z Haiti został pokazany na prestiżowym konkursie fotodziennikarstawa Visa Pour l’Image we francuskim Perpignan. 7 lat temu Ochlik założył agencję fotograficzną skupiającą 7 fotografów, którzy mieli fotografować wydarzenia w Paryżu i konflikty na świecie. Poza rewolucją w Libii, Remi Ochlik fotografował również powstanie w Tunezji i Egipcie. Jego zdjęcia publikowały Le Monde, Paris Match, Time i The Wall Street Journal.

AP Photo/Lucas Dolega

Remi Ochlik i Lucas Dolega, autor tego portretu, również fotoreporter, byli przyjaciółmi. 32-letni Dolega zginął w styczniu zeszłego roku podczas rewolucji w Tunezji.

13:19, blindspot
Link Komentarze (2) »
czwartek, 16 lutego 2012

W tym zdjęciu jest coś co w pełni oddaje polską rzeczywistość. Beznadziejna pogoda, ponure kolory kurtek, postura i mina pana z neseserkiem, no i determinacja ludzi, którzy są gotowi stać na mrozie by kupić upragnione pączki. 

 

Fot. Czarek Sokołowski/ AP

A skoro już jesteśmy w temacie mrozów w Europie Wschodniej, oto Mołdawia.

AP Photo/John McConnico

15:55, blindspot
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 sierpnia 2011

Ostatnio sprzątając szafkę w pracy wygrzebałam stary numer magazynu Photo District News z 2004 r. Załączony był do niego poradnik sprzętu fotograficznego. Okładkowy artykuł nosił tytuł: ” Przejście na cyfrę. Prawdziwe historię fotografów, którzy zdecydowali się na zmianę sprzętu. ” Uderzyło mnie jak szybko rewolucja cyfrowa przestała być rewolucją. Aparaty cyfrowe są z roku na rok coraz lepsze i mało kto pamięta, że jeszcze 7 lat temu fotografowie zastanawiali się czy w ogóle przejść na cyfrę, czy to się będzie opłacać, czy ich fotografia na tym nie straci.

Fotografią analogową zajmuje się dziś bardzo wąska grupa pasjonatów. Mam nadzieję, że nigdy nie nadejdą czasy kiedy zapotrzebowanie na negatywy będzie tak małe, że przestaną one być w ogóle produkowane. Polecam bardzo dobry reportaż o ludziach, którzy uważają, że fotografia analogowa przetrwa. Jak mówi jeden bohater filmu: istnieje różnica pomiędzy ”making photos” (fotografia analogowa) i ”taking photos” (fotografia cyfrowa) . Make znaczy tworzyć. Take znaczy po prostu brać.

16:53, blindspot
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Nigdy nie odgadłabym o co w tym zdjęciu chodzi bez przeczytania podpisu. Na pierwszy rzut oka, jacyś włoscy geje właśnie wzięli ślub i fotografują się na kolumnie jakiegoś historycznego budynku. Tylko gdzie?

REUTERS/Paolo Bona

Podpis pod zdjęciem rozjaśnia sytuację. To protest burmistrzów, którzy zjechali się dziś do Mediolanu z całych Włoch, by wyrazić swój sprzeciw wobec planowanym cięciom w budżetach lokalnych.

19:08, blindspot
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 sierpnia 2011

Jedno ze zdjęć w galerii NYT zwróciło moją uwagę. Piłka plażowa toczona jest po ulicy przez wiatr na wybrzeżu w Karolinie Północnej. Autorem tej pięknej fotografii jest Chang W. Lee.

Fot. Chang W. Lee/New York Times

20:36, blindspot
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 sierpnia 2011

Na tą niesamowitą historię natknęłam się niedawno w galerii Tate Modern w Londynie na wystawie ” Photography: New Documentary Forms ” . Te zdjęcia zostały zrobione w studiu libańskiego fotografa Hashema el Madani. Fotografował on usługowo zwykłych Libańczyków od lat 40. do 70. XX w. Pewna żona robiła sobie zdjęcia w studio bez zgody męża. Gdy ten się dowiedział, poszedł do fotografa i zażądał negatywów. Fotograf odmówił. Zgodził się tylko na porysowanie negatywów szpilką w obecności męża. Długo po tym zdarzeniu żona popełniła samobójstwo. Podpaliła się. Mąż znów odwiedził studio fotografa. Tym razem zamówił odbitki z porysowanych negatywów.

 

Fot. Hashem el Madani

Kuratorem wystawy zdjęć Hashema el Madani jest Akram Zaatari, współzałożyciel the Arab Image Foundation (AIF).

16:39, blindspot
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 sierpnia 2011

30 zagranicznych dziennikarzy było przez 5 dni więzionych w hotelu Rixos w Trypolisie przez dwóch uzbrojonych zwolenników Kaddafiego, długo po tym gdy Trypolis był już w rękach rebeliantów. Dziennikarze przez cały czas bali się, że zostaną rozstrzelani. Jak opowiada Matthew Price z BBC, który był w Rixos dziennikarze spali w grupie na korytarzu. Dziś po południu udało im się opuścić hotel i są już bezpieczni. Fotoreporter Reutersa Paul Hackett świetnie zdokumentował te absurdalne chwile.  

Fot. REUTERS/Paul Hackett

21:16, blindspot
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 sierpnia 2011

Warszawa, Rondo Dmowskiego, godz. 17.00.

Autorem tego klimatycznego zdjęcia jest  Franek Mazur.

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

18:05, blindspot
Link Komentarze (1) »
środa, 13 lipca 2011

Agencje przed chwilą opublikowały dość wstrząsające zdjęcie. Pokazuje ono ciało zabójcy brata prezydenta Afganistanu. Martwy Sardar Mohammed wisiał wczoraj na budynku przy skwerze w Kandaharze przez 20 minut. Zdjęcie zostało zrobione zostało przez anonimowego człowieka prawdopodobnie telefonem komórkowym.

 Tu świetny artykuł Wojtka Jagielskiego o zabójstwie Ahmada Wali Karzaja.

 Fot. AP

20:14, blindspot
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 lipca 2011

...to byłaby to naprawdę niezwykła, intymna fotografia polityczna.  Niestety na spacer po plaży w Juracie Angela Merkel założyła adidasy ( ślady jej butów z lewej), podczas gdy Bronisław Komorowski ( ślady jego stóp z prawej) szedł wraz z małżonką na boso. Mąż Angeli Merkel Joachim Sauer również spacerował w butach.

Zdjęcia: REUTERS/Bundesregierung/Steffen Kugler/Pool

20:01, blindspot
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31