Blindspot

Promote Your Page Too
Kategorie: Wszystkie | newsy
RSS
piątek, 08 lipca 2011

Straż miejska właśnie zlikwidowała nielegalne stragany przy Dworcu Wileńskim. Akcja była błyskawiczna. Duża część towarów została wrzucona na ciężarówkę. Syn jednego z handlarzy zdołał uratować skrzynkę fasolki szparagowej. Była strasznie ciężka, stąd ta wykrzywiona twarz. Chłopiec w obu dłoniach trzyma pistolety plastikowe. Autorem tego rewelacyjnego zdjęcia jest Filip Klimaszewski.

Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

17:06, blindspot
Link Komentarze (6) »
czwartek, 26 maja 2011

Nie znałam tej fotografii. Agencja AP wrzuciła je na serwis z okazji schwytania Ratko Mladicia odpowiedzialnego za masakrę w Srebrenicy.
Gdy Ferida Osmanovic dowiedziała się, że jej mąż został rozstrzelany w Srebrenicy, wyszła w nocy z obozu dla uchodźców w Tuzli zostawiając dwójkę śpiących dzieci. Następnie powiesiła się w lesie. Fatima i Damir szukały matki przez dwa dni. W tym czasie zdjęcie kobiety w białej spódnicy i czerwonym swetrze obiegło już cały świat. Nikt wówczas nie znał jej imienia i nazwiska. Gdy fotograf Darko Bandic wysyłał zdjęcie do agencji wątpił, czy komukolwiek się przyda. Zrobił tylko jedno klatkę. Kobieta została pochowana w anonimowym grobie w Tuzli. Na tabliczce napisano jedynie ”powiesiła się”.
Dzieci Feridy w końcu dowiedziały się o losie matki. Jej ciało zostało zidentyfikowane dzięki policyjnym fotografiom. (Na podstawie artykułu opublikowanego w   The Times 10 lipca 1996 r. )

 

AP Photo/Darko Bandic

 

17:55, blindspot
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 maja 2011

Historia niewidomego nauczyciela uczącego historii w lubelskim LO jest już szeroko znana. Maciek Białek pojawiał się w telewizjach, ale tak naprawdę największy rozgłos przyniósł mu reportaż Małgorzaty Szlachetki pt. "Szkoła za zamkniętymi oczami" opublikowany 2 miesiące temu w Gazecie Wyborczej. Od tamtej pory nauczyciel nie może się opędzić od dziennikarzy. Była już u niego nawet telewizja ukraińska. Byłam u niego również ja. Razem z fotoreporterką GW z Lublina Iwoną Burdzanowską zrobiłyśmy 7-minutowy fotokast.

Profesor Białek
23:12, blindspot
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 maja 2011

Dziś o godz. 21 na Skwerze Hoovera ( przy Krakowskim Przedmieściu 60) odbędzie się pokaz zdjęć politycznych Sławka Kamińskiego i Wojtka Olkuśnika. Po pokazie będzie spotkanie z autorami, które poprowadzę. Więcej o tygodniu fotografii "Gazety" tu .

Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta

11:21, blindspot
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 maja 2011

Polecam poruszający dokument Piotra Małeckiego o ciężkim losie koni w Irlandii ogarniętej kryzysem. Fotokast Piotra został dziś nagrodzony na Grand Press Photo.


22:30, blindspot
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 09 maja 2011

Wczoraj w Izraelu obchodzony był dzień pamięci o poległych żołnierzach i ofiarach ataków. To jeden ze smutniejszych dni w izraelskim kalendarzu. Wielu Izraelczyków straciło kogoś bliskiego w trwających 6 dekad wojnach. Izraelski fotograf  Oded Balilty pokazał obchody dnia pamięci w bardzo oryginalny sposób. Zrobił serię zdjęć obejmujących się par. Są w różnym wieku. Wcale nie musimy widzieć ich twarzy by zobaczyć ich smutek.

Zdjęcia: Oded Balilty/AP

19:21, blindspot
Link Komentarze (1) »
wtorek, 26 kwietnia 2011

Tydzień temu brytyjski fotograf z agencji Panos Guy Martin został ciężko ranny podczas ataku moździerzowego, w którym zginęli dwaj znani fotoreporterzy Tim Hetherington i Chris Hondros. Martin właśnie przypłynął na Maltę z Misraty statkiem towarowym. Na tym zdjęciu maltańscy strażacy znoszą go na ląd.

Fot. REUTERS/Darrin Zammit Lupi

Jutro, czyli w środę 27 kwietnia o godz. 7 wieczorem czasu polskiego, pod poniższym linkiem można obejrzeć transmisję z uroczystości ku czci Chrisa Hondrosa, która odbędzie się w kościele w Nowym Jorku.

Video streaming by Ustream

18:58, blindspot
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 kwietnia 2011

Wczoraj w Libii zginęli dwaj znakomici fotoreporterzy: Tim Hetherington, zdobywca World Press Photo i twórca filmu "Wojna Restrepo" oraz etatowy fotograf Getty Images Chris Hondros. Tutaj można zobaczyć ostatnie zdjęcia Hondrosa, które wysłał do agencji na kilka godzin przed śmiertelnym atakiem z moździerzy.

Ostatnia notka Hetheringtona na Twitterze z 19 kwietnia:

In besieged Libyan city of Misrata. Indiscriminate shelling by Qaddafi forces. No sign of NATO.

3 miesiące temu Hetherington opublikował na Vimeo bardzo subiektywny "Pamiętnik" o 10 latach pracy jako reporter wojenny.

Diary (2010) from Tim Hetherington on Vimeo.

01:07, blindspot
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 kwietnia 2011

Fotograf Gazety Wyborczej Filip Klimaszewski niedawno wrócił z wycieczki last minute, podczas której udało mu się zrobić rewelacyjny fotoreportaż z obozu dla uchodźców Choucha na granicy Tunezji i Libii. Jego zdjęcia i tekst Grzegorza Szymanika  i Natalii Waloch ukazały się w ostatnim Dużym Formacie. Bohater okładkowego zdjęcia  do złudzenia przypomina jednego z wieśniaków ze słynnej fotografii Augusta Sandera. 

Fot. August Sander, Filip Klimaszewski/AG

A to mój wywiad z Filipem.

Do widzenia, Libio!
21:39, blindspot
Link Komentarze (1) »
środa, 13 kwietnia 2011

Ochotnicy w mieście portowym Ofunato czyszczą zdjęcia z odnalezionego albumu rodzinnego, który został porwany przez falę tsunami 11 marca.

Fot. REUTERS/Toru Hanai

11:17, blindspot
Link Dodaj komentarz »